top of page

Як отримати грошову допомогу для членів сім’ї (фактичної) загиблих військовослужбовців: роз’яснення ВС про юрисдикцію справ

  • Фото автора: Maria Pysmenna
    Maria Pysmenna
  • 25 бер.
  • Читати 2 хв

Щоб отримати одноразову грошову допомогу як член сім’ї загиблого військовослужбовця, з яким ви проживали однією сім’єю без офіційного шлюбу, спочатку зверніться до цивільного суду для встановлення цього факту. Постанова Великої Палати Верховного Суду України від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 (відповідно до Цивільного процесуального кодексу України) чітко визначила, що такі справи належать до цивільної юрисдикції.

Якщо вам відмовили у виплаті через відсутність судового рішення, звертайтеся до адвоката Молчанова за номером +38 (073) 048-57-84 для швидкого вирішення питання.

Ключові слова: юрисдикція, встановлення факту, проживання однією сім’єю, військовослужбовець, одноразова грошова допомога, цивільний суд, адміністративний суд, Велика Палата ВС, рішення суду, соціальні виплати


Типові питання та відповіді


  1. Чи можу я отримати допомогу, якщо не була офіційно одружена з військовослужбовцем?


    Так, якщо цивільний суд установить факт проживання однією сім’єю на основі доказів (довідки, свідчення сусідів тощо).


  2. До якого суду звертатися для встановлення факту проживання?


    До цивільного суду за вашим місцем проживання, а не до адміністративного.


  3. Чи можна оскаржити відмову Міноборони в адміністративному суді?


    Так, але лише для перевірки законності відмови. Факт проживання адміністративний суд не встановить.


  4. Які докази потрібні в суді?


    Довідки від місцевих органів, свідчення сусідів, документи про спільне господарство чи фото.


  5. Чи варто звертатися до суду після відмови Міноборони?


    Так, спочатку отримайте рішення цивільного суду про факт проживання, а потім повторно подайте заяву до Міноборони.


Типові помилки та правильні дії


  1. Помилка: Звернення до адміністративного суду для встановлення факту проживання.


    Правильно: Цивільний суд розглядає такі справи, адміністративний лише перевіряє рішення органів.


  2. Помилка: Подання заяви до Міноборони без судового рішення.


    Правильно: Без рішення цивільного суду про факт проживання Міноборони відмовить.


  3. Помилка: Спроба довести факт проживання в адміністративному суді під час оскарження.


    Правильно: Адміністративний суд не має таких повноважень, це компетенція цивільного суду.


Приклади з практики


1. Клієнтка Олена

Проблема: Олена проживала з військовослужбовцем без шлюбу. Після його загибелі Міноборони відмовило у виплаті через відсутність судового рішення. Дії адвоката: Адвокат Молчанов підготував позов до цивільного суду, зібрав докази (довідку від сільради, свідчення сусідів, спільні фото), представив інтереси Олени в суді. Суд виніс рішення про встановлення факту проживання. З цим рішенням адвокат повторно звернувся до Міноборони, і Олена отримала виплату.


2. Клієнтка Іванка

Проблема: Іван оскаржив відмову Міноборони в адміністративному суді, але суд не встановив факт проживання і залишив відмову в силі. Дії адвоката: Адвокат Молчанов пояснив помилку, склав заяву до цивільного суду, зібрав докази (акти про спільне проживання, свідків). Після виграшу в цивільному суді адвокат подав позов до адміністративного суду, оскарживши відмову Міноборони, і Іванка отримала право на виплату.


3. Клієнтка Марія

Проблема: Марія подала до Міноборони заяву з доказами проживання, але без рішення суду, і отримала відмову. Дії адвоката: Адвокат Молчанов направив позов до цивільного суду, додавши нові докази (виписки з комунальних платежів, свідчення родичів). Суд підтвердив факт проживання. Адвокат повторно звернувся до Міноборони з рішенням суду, і Марія отримала виплату.


Висновок

Постанова Великої Палати ВС від 18 січня 2024 року у справі № 560/17953/21 чітко визначила: для отримання одноразової грошової допомоги факт проживання однією сім’єю з загиблим військовослужбовцем встановлюється в цивільному суді. Це ключовий крок для тих, хто не був у шлюбі, але має право на виплату. Маєте питання? Задавайте їх у коментарях до посту. Якщо потрібна термінова допомога чи вам відмовили, звертайтеся до адвоката Молчанова за номером +38 (073) 048-57-84 – ми допоможемо захистити ваші права!

Komentarai


© 2025 Каталог юристів та адвокатів України

bottom of page